Program

 

The technical program includes six plenary talks by leading experts in the field and 182 technical papers in 22 poster sessions (15 regular sessions and 7 special sessions). On Sunday evening, we welcome you to Freiburg with a reception in the magnificent Emperor’s Hall of the Historical Merchants’ Hall and a city tour with different themes. Tuesday night features a banquet in the Schlossbergrestaurant Dattler on a hillside overlooking Freiburg’s Cathedral and old town.

Program Summary

Sunday, June 10

Time Event Details
17:00 – 20:00 Registration desk open
18:00 – 20:00 Welcome reception
20:15 – 21:45 Freiburg city tour

 

Monday, June 11

Time Event Details
08:00 – 18:00 Registration desk open
08:45 – 09:00 Opening session
09:00 – 10:00 Plenary 1: Daniel P. Palomar Financial Engineering From A Signal Processing and Optimization Perspective
10:00 – 10:30 Coffee break
10:30 – 12:00 Poster Session MA MA1: Distributed signal processing
MA2: Sparsity aware processing
MA3: Machine learning and pattern recognition
MA4 (SS): Signal processing for opportunistic rain monitoring
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 15:00 Poster Session MB MB1: Signal and system modelling
MB2 (SS): Signal and information processing with coarsely quantized data
MB3: Bayesian techniques
MB4: Sampling and reconstruction
15:00 – 15:30 Coffee break
15:30 – 16:30 Plenary 2: Alan Edelman Geometry, Julia and Linear Algebra
16:30 – 18:00 Poster Session MC MC1 (SS): Geometry in signal processing and machine learning
MC2: Matrix and tensor methods
MC3: Signal separation methods

 

Tuesday, June 12

Time Event Details
08:00 – 17:00 Registration desk open
09:00 – 10:00 Plenary 3: Vikram Krishnamurthy Sensing and Decision Making amongst Networked Social Sensors
10:00 – 10:30 Coffee break
10:30 – 12:00 Poster Session TA TA1 (SS): Random matrix advances for big data machine learning
TA2: Signal processing over graphs and networks
TA3: Adaptive signal processing
TA4: Data driven methods
12:00 – 13:45 Lunch
13:45 – 14:00 Best student paper award ceremony
14:00 – 15:00 Plenary 4: Stéphane Mallat Unsupervised Learning from Max Entropy to Deep Generative Networks
15:00 – 15:30 Coffee break
15:30 – 17:00 Poster Session TB TB1 (SS): Sparsity in estimation
TB2 (SS): Bayesian modeling and inference for localization and tracking
TB3: Detection and estimation
18:30 – 23:00 Banquet dinner Schlossbergrestaurant Dattler

 

Wednesday, June 13

Time Event Details
08:00 – 12:00 Registration desk open
09:00 – 10:00 Plenary 5: Holger Boche TBD
10:00 – 10:30 Coffee break
10:30 – 11:30 Plenary 6: Justin Romberg Convex Programming for Non-Convex Problems
11:30 – 13:00 Poster Session WA WA1: Communication systems and networks
WA2: Array processing
WA3: Optimization
WA4 (SS): Online algorithms for static and dynamic robust PCA and compressive sensing
13:00 Workshop ends

 

Technical Program

Monday, June 11


Plenary 1
Emperor’s Hall
09:00 – 10:00

Financial Engineering From A Signal Processing and Optimization Perspective
Daniel P. Palomar


Poster Session MA
Chimney Hall/Rococo Room
10:30 – 12:00

Back to summary

MA1: Distributed signal processing (Chimney Hall)

MA1-01: Diffusion-Based Bayesian Cluster Enumeration in Distributed Sensor Networks
Freweyni K Teklehaymanot
Michael Muma
Abdelhak M Zoubir
MA1-02: A Distributed Transmission Scheduling Algorithm For Wireless Networks Based On The Ising Model
Xi Li
Pavel Tolmachev
Michael Pauley
Jonathan H. Manton
MA1-03: On Convergence Analysis of Gradient Based Primal-Dual Method of Multipliers
Guoqiang Zhang
Matthew O’Connor
Le Li
MA1-04: Optimal Filter Design for Consensus on Random Directed Graphs
Stephen Kruzick
Jose Moura
MA1-05: Distributed Wiener-Based Reconstruction of Graph Signals
Elvin Isufi
Paolo Di Lorenzo
Paolo Banelli
Geert Leus
MA1-06: Dempster-Shafer Theory Based Robust Sequential Detection in Distributed Sensor Networks
Mark Ryan Leonard
Christian Schroth
Abdelhak M Zoubir
Back to summary

MA2: Sparsity aware processing (Chimney Hall)

MA2-01: Parametric channel estimation for massive MIMO
Luc Le Magoarou
Stéphane Paquelet
MA2-02: Bias Compensation in Iterative Soft-Feedback Algorithms with Application to (Discrete) Compressed Sensing
Susanne Sparrer
Robert F. H. Fischer
MA2-03: Generalized adaptive weighted recursive least squares dictionary learning for Retinal vessel inpainting
Yashar Naderahmadian
Soosan Beheshti
MA2-04: The statistical restricted isometry property for Gabor systems
Alihan Kaplan
Volker Pohl
Dae Gwan Lee
MA2-05: A Network Compatibility Condition for Compressed Sensing over Complex Networks
Nguyen Tran
Henrik Ambos
Alexander Jung
MA2-06: Coupled Compressive Sensing: Sequential Reinforcement Approach
Shashini De Silva
Jinsub Kim
MA2-07: Weak RIC Analysis of Finite Gaussian Matrices for Joint Sparse Recovery
Ahmed Elzanaty
Andrea Giorgetti
Marco Chiani
Back to summary

MA3: Machine learning and pattern recognition (Rococo Room)

MA3-01: Least-Squares Based Layerwise Pruning of Convolutional Neural Networks
Lukas Mauch
Bin Yang
MA3-02: Simultaneous Sparsity and Parameter Tying for Deep Learning using Ordered Weighted $\ell_1$ Regularization
Dejiao Zhang
Julian Katz-Samuels
Mario A. T. Figueiredo
Laura Balzano
MA3-03: Network Intrusion Detection Using Flow Statistics
Buse Atli
Yoan Miche
Alexander Jung
MA3-04: Learning DAGs using Multiclass Support Vector Machines
Fabio Nikolay
Marius Pesavento
MA3-05: Edge Consensus Computing for Heterogeneous Data Sets
Kenta Niwa
Guoqiang Zhang
W. Bastiaan Kleijn
MA3-06: Differential Privacy for Positive and Unlabeled learning with known class priors
Anh Pham
Raviv Raich
MA3-07: Combining SVMs For Classification on Class Imbalanced Data
Sergey Sukhanov
Andreas Merentitis
Christian Debes
Jürgen Hahn
Abdelhak M Zoubir
MA3-08: The p-value as a New Similarity Function for Spectral Clustering in Sensor Networks
Mael Bompais
Hamza Ameur
Dominique Pastor
Elsa Dupraz
MA3-09: Weakly Supervised Learning of Multiple-scale Dictionaries
Zeyu You
Raviv Raich
Xiaoli Fern
Jinsub Kim
MA3-10: Parameter estimation in a Gibbs-Markov field texture model based on a coding approach
Jorge Martinez
Silvina Pistonesi
Maria Cristina Maciel
Ana Georgina Flesia
Back to summary

MA4 (SS): Signal processing for opportunistic rain monitoring (Rococo Room)

MA4 (SS)-01: Rainfall monitoring using microwave links from cellular communication networks: The Dutch experience
Aart Overeem
Hidde Leijnse, Remko Uijlenhoet
MA4 (SS)-02: Wireless Communication Links as Opportunistic IoT for Near Ground Rain Monitoring
Hagit Messer
MA4 (SS)-03: The potential of SmartLNB networks for rainfall estimation
Filippo Giannetti
Marco Moretti
Ruggero Reggiannini
Antonio Petrolino
Giacomo Bacci
Elisa Adirosi
Luca Baldini
Luca Facheris
Samantha Melani
Alberto Ortolani
MA4 (SS)-04: Tomographic reconstruction of rainfall fields using heterogeneous frequency microwave links
Michele D’Amico
Luca Cerea
Carlo De Michele
Roberto Nebuloni
Mattia Cubaiu
MA4 (SS)-05: Learning-Based Rainfall Estimation Via Communication Satellite Links
Ahmad Gharanjik
Kumar Vijay Mishra
Bhavani Shankar Mysore R
Björn Ottersten
MA4 (SS)-06: Quantifying hardware related attenuation from the analysis of nearby microwave links
Martin Fencl
Vojtech Bares


Poster Session MB
Chimney Hall/Rococo Room
13:30 – 15:00

Back to summary

MB1: Signal and system modelling (Chimney Hall)

MB1-01: Jeffrey’s Divergence Between Fractionally Integrated White Noises
Mahdi Saleh
Eric J. Grivel
Samir Omar
MB1-02: A geometrical study of the bivariate fractional Gaussian noise
Jeanne Lefèvre
Nicolas Le Bihan
Pierre-Olivier Amblard
MB1-03: Rényi Divergence to Compare Moving-Average Processes
Fernando Merchan
Eric J. Grivel
Roberto Diversi
MB1-04: Linear filtering of bivariate signals using quaternions
Julien Flamant
Pierre Chainais
Nicolas Le Bihan
MB1-05: Secrecy Capacity Analysis of Transmit-Receive Diversity Systems
Kiattisak Maichalernnukul
MB1-06: SETI detection strategies for single dish radio telescopes
Gregory Hellbourg
MB1-07: Geometry and Radiometry Invariant Matched Manifold Detection and Robust Homography Estimation
Ziv Yavo
Joseph M. Francos
MB1-08: Tempered fractional Brownian motion: wavelet estimation and modeling of turbulence in geophysical flows
Benjamin Cooper Boniece
Farzad Sabzikar
Gustavo Didier
MB1-09: Non-Stationarity and Offset Coherence Information in Geomagnetic Applications
David Riegert
David Thomson
Back to summary

MB2 (SS): Signal and information processing with coarsely quantized data (Chimney Hall)

MB2 (SS)-01: Sliding Window Based Linear Signal Detection using 1-bit Quantization and Oversampling for Large-Scale Multiple-Antenna Systems
Zhichao Shao
Lukas T N Landau
Rodrigo C. de Lamare
MB2 (SS)-02: Massive MIMO Channel Estimation Using Signed Measurements with Antenna-Varying Thresholds
Fangqing Liu
Heng Zhu
Jian Li
Pu Wang
Philip Orlik
MB2 (SS)-03: Low Resolution Sampling for Joint Millimeter-Wave MIMO Communication-Radar
Preeti Kumari
Khurram Usman
Amine Mezghani
Robert Heath
MB2 (SS)-04: On the Timing Synchronization under 1-bit Quantization and Oversampling
Martin Schlüter
Meik Dörpinghaus
Gerhard P. Fettweis
MB2 (SS)-05: Taking the edge off quantization: projected back projection in dithered compressive sensing
Chunlei Xu
Vincent Schellekens
Laurent Jacques
MB2 (SS)-06: One-bit sigma-delta modulation on a closed loop
Sara Krause-Solberg
Olga Graf
Felix Krahmer
MB2 (SS)-07: Quantized Constant Envelope Precoding for Frequency Selective Channels
Hela Jedda
Josef A. Nossek
MB2 (SS)-08: All-digital massive MIMO with a fronthaul constraint
Sven Jacobsson
Yasaman Ettefagh
Giuseppe Durisi
Christoph Studer
MB2 (SS)-09: In A One-Bit Rush: Low-Latency Wireless Spectrum Monitoring With Binary Sensor Arrays
Manuel S. Stein
Michael Fauß
Back to summary

MB3: Bayesian techniques (Rococo Room)

MB3-01: Hierarchical Bayesian MCMC Estimation of Airport Operations Counts
John H. Mott
MB3-02: Triplet Markov trees for image segmentation
Jean-Baptiste Courbot
Emmanuel Monfrini
Vincent Mazet
Christophe Collet
MB3-03: A double proposal normalized importance sampling estimator
Roland Lamberti
Yohan Petetin
François Septier
François Desbouvries
MB3-04: Shape parameter estimation for k-distribution using variational Bayesian approach
Anish Turlapaty
MB3-05: A Probabilistic Approach for Adaptive State-Space Partitioning
Jordi Vilà-Valls
Pau Closas
Monica F. Bugallo
Joaquin Míguez
MB3-06: Crypto-Aided Bayesian Detection of False Data in Short Messages
Sang Wu Kim
Xudong Liu
MB3-07: Non-Parametric Bayesian Inference for Change Point Detection in Neural Spike Trains
Bastian Alt
Michael Messer
Jochen Roeper
Gaby Schneider
Heinz Koeppl
MB3-08: Misspecified Bayesian Cramer-Rao Bound for Sparse Bayesian Learning
Milutin Pajovic
MB3-09: A projection-based Rao-Blackwellized particle filter to estimate parameters in conditionally conjugate state-space models
Milan Papez
MB3-10: A Probabilistic Approach for Heart Rate Variability Analysis using Explicit Duration Hidden Markov Models
Ju Gao
Diyan Teng
Emre Ertin
Back to summary

MB4: Sampling and reconstruction (Rococo Room)

MB4-01: A Smoothing Stochastic Phase Retrieval Algorithm for Solving Random Quadratic Systems
Samuel Pinilla
Jorge Bacca
Jean-Yves Tourneret
Henry Arguello
MB4-02: Robust Formulation For Solving Underdetermined Random Linear System of Equations via ADMM
Edwin Vargas
Samuel Pinilla
Jorge Bacca
Henry Arguello
MB4-03: Multi-Branch Binary Modulation Sequences for Interferer Rejection
Dian Mo
Marco F Duarte
MB4-04: Block-Sparse Signal Recovery from Binary Measurements
Niklas Koep
Rudolf Mathar
MB4-05: Convolutional Gaussian Mixture Models with Application to Compressive Sensing
Ren Wang
MB4-06: Deconvolution of Irregularly Subsampled Images
Ahmed Karam Eldaly
Yoann Altmann
Antonios Perperidis
Steve McLaughlin
MB4-07: Adaptive Reconstruction Along Mobile Sensing Paths
Ariel Shallom
Hagai Kirshner
Moshe Porat
MB4-08: Subsampling with k determinantal point processes for estimating statistics in large data sets
Pierre-Olivier Amblard
Simon Barthelme
Nicolas Tremblay


Plenary 2
Emperor’s Hall
15:30 – 16:30

Geometry, Julia and Linear Algebra
Alan Edelman


Poster Session MC
Chimney Hall/Rococo Room
16:30 – 18:00

Back to summary

MC1 (SS): Geometry in signal processing and machine learning (Chimney Hall)

MC1 (SS)-01: Extending Polymatroid Set Functions with Curvature and Bounding the Greedy Strategy
Yajing Liu
Edwin K. P. Chong
Ali Pezeshki
MC1 (SS)-02: Subspace averaging for source enumeration in large arrays
Ignacio Santamaria
David Ramírez
Louis Scharf
MC1 (SS)-03: Influence Estimation on Social Media Networks Using Causal Inference
Steven T Smith
Edward K Kao
Danelle Shah
Olga Simek
Donald Rubin
MC1 (SS)-04: Provably and robust blind source separation of ill-conditioned hyperspectral mixtures
Chia-Hsiang Lin
José Bioucas Dias
MC1 (SS)-05: A new approach to signal processing of spatiotemporal data
Joanna Slawinska
Abbas Ourmazd
Dimitrios Giannakis
MC1 (SS)-06: The Geometry of Constrained Random Walks and an Application to Frame Theory
Clayton Shonkwiler
MC1 (SS)-07: The Geometry of Coherence And Its Application To Cyclostationary Time Series
Stephen D Howard
Songsri Sirianunpiboon
Douglas Cochran
MC1 (SS)-08: Manifold Curvature from Covariance Analysis
Javier Álvarez-Vizoso
Michael Kirby
Chris Peterson
MC1 (SS)-09: Shape-Constrained and Unconstrained Density Estimation Using Geometric Exploration
Sutanoy Dasgupta
Debdeep Pati
Ian Jermyn
Anuj Srivastava
Back to summary

MC2: Matrix and tensor methods (Chimney Hall)

MC2-01: Minimax Lower Bounds for Nonnegative Matrix Factorization
Mine Alsan
Zhaoqiang Liu
Vincent Y. F. Tan
MC2-02: CONVMD: Convolutive Matrix Decomposition for Classification of Matrix data
Phung Lai
Raviv Raich
Molly Megraw
MC2-03: A Low-rank Tensor Regularization Strategy for Hyperspectral Unmixing
Tales Imbiriba
Ricardo Augusto Borsoi
Jose Carlos Moreira Bermudez
MC2-04: Hyperspectral Super-Resolution: Exact Recovery in Polynomial Time
Qiang Li
Wing-Kin Ma
Qiong Wu
MC2-05: A Convex Low-Rank Regularization Method For Hyperspectral Super-Resolution
Ruiyuan Wu
Qiang Li
Xiao Fu
Wing-Kin Ma
MC2-06: On the statistical properties of the generalized discrete Teager Kaiser operator applied to uniformly distributed random signals
Meryem Jabloun
Philippe Ravier
Olivier Buttelli
MC2-07: Characterization of finite signals with low-rank STFT
Konstantin Usevich
Valentin Emiya
David Brie
Caroline Chaux
Back to summary

MC3: Signal separation methods (Rococo Room)

MC3-01: A Non-convex Approach to Joint Sensor Calibration and Spectrum Estimation
Myung Cho
Wenjing Liao
Yuejie Chi
MC3-02: Independent Component Analysis Using Semi-Parametric Density Estimation via Entropy Maximization
Zois Boukouvalas
Yuri Levin-Schwartz
Rami Mowakeaa
Gengshen Fu
Tulay Adali
MC3-03: Acoustic Echo Cancellation During Doubletalk Using Convolutive Blind Source Separation of Signals Having Temporal Dependence
Todd Moon
Jake Gunther
MC3-04: Bounds on Passive TDOA Estimation in Mixtures
Amir Weiss
Arie Yeredor
MC3-05: On-line blind unmixing for hyperspectral pushbroom imaging systems
Ludivine Nus
Sebastian Miron
David Brie
MC3-06: Least-squares signal synthesis from modified S-transform
Yazan Abdoush
Giacomo Pojani
Giovanni Emanuele Corazza
MC3-07: Ladle estimator for time series signal dimension
Klaus Nordhausen
Joni Virta
MC3-08: A Variational Bayesian Estimation Scheme for Parametric Point-like Pollution Source of Groundwater Layers
Boujemaa Ait-El-Fquih
Jean-François Giovannelli
Nicolas Paul
Alexandre Girard
Ibrahim Hoteit
MC3-09: Adaptive Step Size Momentum Method for Deconvolution
Trung Vu
Raviv Raich

Tuesday, June 12


Plenary 3
Emperor’s Hall
09:00 – 10:00

Sensing and Decision Making amongst Networked Social Sensors
Vikram Krishnamurthy


Poster Session TA
Chimney Hall/Rococo Room
10:30 – 12:00

Back to summary

TA1 (SS): Random matrix advances for big data machine learning (Chimney Hall)

TA1 (SS)-01: On the non-detectability of spiked large random tensors
Antoine Chevreuil
Philippe Loubaton
TA1 (SS)-02: Scaling up Echo-State Networks with multiple light scattering
Jonathan Dong
Sylvain Gigan
Florent Krzakala
Gilles Wainrib
TA1 (SS)-03: Random matrix-improved kernels for large dimensional spectral clustering
Hafiz Tiomoko Ali
Abla Kammoun
Romain Couillet
TA1 (SS)-04: Random Hyperplanes, Generalized Singular Values, and What’s my Beta?
Yuyang Wang
Alan Edelman
TA1 (SS)-05: Asymptotic behavior of margin-based classification methods
Hanwen Huang
TA1 (SS)-06: From random matrices to Monte Carlo integration via Gaussian quadrature
Rémi Bardenet
Adrien Hardy
TA1 (SS)-07: Random Matrix-Optimized High-Dimensional MVDR Beamforming
Liusha Yang
Matthew R McKay
Romain Couillet
Back to summary

TA2: Signal processing over graphs and networks (Chimney Hall)

TA2-01: Properties and Applications of Gromov Matrices in Network Inference
Feng Ji
Wenchang Tang
Wee Peng Tay
TA2-02: How can we naturally order and organize graph Laplacian eigenvectors?
Naoki Saito
TA2-03: Canonical Correlation Analysis with Common Graph Priors
Jia Chen
Gang Wang
Yanning Shen
Georgios B. Giannakis
TA2-04: Multidimensional analytic signal with application on graphs
Mikhail Tsitsvero
Pierre Borgnat
Paulo Goncalves
TA2-05: Channel estimation using Type-III even Discrete Cosine Transform in Multicarrier Communications
Elena Domínguez-Jiménez
David Luengo
Fernando Cruz-Roldán
TA2-06: Temporal Block Spectral Clustering For Multi-layer Temporal Functional Connectivity Networks
Esraa Al-Sharoa
Mahmood Al-khassaweneh
Selin Aviyente
TA2-07: Network Topology Inference from Input-Output Diffusion Pairs
Santiago Segarra
Antonio G. Marques
Mohak Goyal
Samuel Rey-Escudero
TA2-08: On Approximate Nonlinear Gaussian Message Passing on Factor Graphs
Eike Petersen
Christian Hoffmann
Philipp Rostalski
Back to summary

TA3: Adaptive signal processing (Rococo Room)

TA3-01: Recursive Least Complex Signa Signum Algorithm
Shin’ichi Koike
TA3-02: Optimal Constraint Vectors for Set-membership Proportionate Affine Projection Algorithms
Marcelo Spelta
Wallace A. Martins
TA3-03: An $\ell_1$-Penalization of Adaptive Normalized Quasi-Newton Algorithm for Sparsity-aware Generalized Eigenvector Estimation
Kengo Uchida
Isao Yamada
TA3-04: Sparsity-aware adaptive proximal forward-backward splitting under the principle of minimal disturbance
Masao Yamagishi
Isao Yamada
TA3-05: Non-parametric online change-point detection with kernel LMS by relative density ratio estimation
Ikram Bouchikhi
André Ferrari
Cédric Richard
Anthony Bourrier
Marc Bernot
TA3-06: An Adaptive Learning Approach to Parameter Estimation for Hybrid Petri Nets in Systems Biology
Peter Vieting
Rodrigo C. de Lamare
Lukas Martin
Guido Dartmann
Anke Schmeink
TA3-07: Union of subspaces signal detection in subspace interference
Muhammad Asad Lodhi
Waheed U. Bajwa
TA3-08: Contravariant Adaptation on the Manifold of Causal, FIR, Invertible Multivariable Matrix Systems
Todd K. Moon
Jacob H. Gunther
TA3-09: Contravariant Adaptation on the Manifold of Invertible Matrix Transfer Functions
Todd K. Moon
Jacob H. Gunther
Back to summary

TA4: Data driven methods (Rococo Room)

TA4-01: Distributed Particle Metropolis-Hastings schemes
Luca Martino
Víctor Elvira
Gustau Camps-Valls
TA4-02: A comparison of clipping strategies for importance sampling
Luca Martino
Víctor Elvira
Joaquin Míguez
Antonio Artés-Rodríguez
Petar M. Djurić
TA4-03: Wavelet domain bootstrap for testing the equality of bivariate self-similarity exponents
Herwig Wendt
Patrice Abry
Gustavo Didier
TA4-04: Audio classification based on weakly labeled data
Chieh-Feng Cheng
David Anderson
Mark Davenport
Abbas Rashidi
TA4-05: Multivariate Time-Series Analysis Via Manifold Learning
Pedro L. C. Rodrigues
Marco Congedo
Christian Jutten
TA4-06: Multipath Mitigation in Global Navigation Satellite Systems Using a Bayesian Hierarchical Model with Bernoulli Laplacian Priors
Julien Lesouple
Jean-Yves Tourneret
Mohamed Sahmoudi
Franck Barbiero
Frédéric Faurie


Plenary 4
Emperor’s Hall
14:00 – 15:00

Unsupervised Learning from Max Entropy to Deep Generative Networks
Stéphane Mallat


Poster Session TB
Chimney Hall/Rococo Room
15:30 – 17:00

Back to summary

TB1 (SS): Sparsity in estimation (Chimney Hall)

TB1 (SS)-01: A Low-Complexity Sub-Nyquist Blind Signal Detection Algorithm for Cognitive Radio
Kai Cao
Peizhong Lu
TB1 (SS)-02: Hierarchical Sparsity Within and Across Overlapping Groups
Ilker Bayram
TB1 (SS)-03: Adaptive Period Estimation for Sparse Point Processes
Hans-Peter Bernhard
Andreas Springer
TB1 (SS)-04: Blind Sparse Recovery Using Imperfect Sensor Networks
Peter Jung
Martin Genzel
TB1 (SS)-05: Signal-to-noise-ratio Analysis of Compressive Data Acquisition
Radmila Pribić
Geert Leus
Christos Tzotzadinis
TB1 (SS)-06: Sparsity-Enabled Step Width Adaption for Linearized Bregman based Algorithms
Michael Lunglmayr
Mario Huemer
TB1 (SS)-07: Joint Sensing Matrix Design and Recovery Based on Normalized Iterative Hard Thresholding for Sparse Systems
Qianru Jiang
Rodrigo C. de Lamare
Yury Zakharov
Sheng Li
Xiong Xiong He
TB1 (SS)-08: Sparsity problem involving rational basis functions
Péter Kovács
TB1 (SS)-09: Sparse Bayesian Learning for Directions of Arrival on an FPGA
Herbert Groll
Christoph F Mecklenbräuker
Peter Gerstoft
Back to summary

TB2 (SS): Bayesian modeling and inference for localization and tracking (Chimney Hall)

TB2 (SS)-01: Multiple Target Tracking with Uncertain Sensor State Applied to Autonomous Vehicle Data
Markus Fröhle
Karl Granström
Henk Wymeersch
TB2 (SS)-02: On the Use of MPC Amplitude Information in Radio Signal Based SLAM
Erik Leitinger
Stefan Grebien
Xuhong Li
Fredrik Tufvesson
Klaus Witrisal
TB2 (SS)-03: Linear distributed algorithms for localization in mobile networks
Sam Safavi
Usman Khan
Soummya Kar
Jose Moura
TB2 (SS)-04: A Single Satellite Geolocation Solution of an RF Emitter Using a Constrained Unscented Kalman Filter
Patrick Ellis
Farid Dowla
TB2 (SS)-05: Precise Vehicle Positioning by Cooperative Feature Association and Tracking in Vehicular Networks
Mattia Brambilla
Gloria Soatti
Monica Nicoli
TB2 (SS)-06: Target Tracking Using a Distributed Particle-PDA Filter with Sparsity-Promoting Likelihood Consensus
Rene Repp
Pavel Rajmic
Florian Meyer
Franz Hlawatsch
TB2 (SS)-07: Estimation of Spatial Fields of NLOS/LOS Conditions for Improved Localization in Indoor Environments
Eva Arias-de-Reyna
Davide Dardari
Pau Closas
Petar M. Djurić
TB2 (SS)-08: Sequential MCMC with the discrete bouncy particle sampler
Soumyasundar Pal
Mark Coates
Back to summary

TB3: Detection and estimation (Rococo Room)

TB3-01: Quadratic-Inverse Estimates of Autocorrelation
David Thomson
TB3-02: Limitations of Constrained CRB and an Alternative Bound
Eyal Nitzan
Tirza Routtenberg
Joseph Tabrikian
TB3-03: An Edge Exclusion Test for Complex Gaussian Graphical Model Selection
Jitendra Tugnait
TB3-04: Classification of Local Field Potentials using Gaussian Sequence Model
Taposh Banerjee
John Choi
Bijan Pesaran
Demba E Ba
Vahid Tarokh
TB3-05: Detecting and Estimating Multivariate Self-Similar Sources in High-Dimensional Noisy Mixtures
Patrice Abry
Herwig Wendt
Gustavo Didier
TB3-06: Limitations of Decision Based Pile-up Correction Algorithms
Christopher Mclean
Michael Pauley
Jonathan H. Manton
TB3-07: A Group Invariance Approach To A Very Weak LFM Signal Detection
Songsri Sirianunpiboon
Stephen D Howard
Stephen Elton
TB3-08: A Multitaper Test for the Detection of Non-stationary Processes using Canonical Correlation Analysis
François Marshall
Glen Takahara
David Thomson
TB3-09: A Unified Framework of Third Order Time and Frequency Domain Analysis for Neural Spike Trains
Yaoru Yang
David Halliday
TB3-10: Comparison of Different Methodologies of Parameter-Estimation From Extreme Values
Jonatan Ostrometzky
Hagit Messer

Wednesday, June 13


Plenary 5
Emperor’s Hall
09:00 – 10:00

Title TBD
Holger Boche


Plenary 6
Emperor’s Hall
10:30 – 11:30

Convex Programming for Non-Convex Problems
Justin Romberg


Poster Session WA
Chimney Hall/Rococo Room
11:30 – 13:00

Back to summary

WA1: Communication systems and networks (Chimney Hall)

WA1-01: Maximizing miss detection for covert communication under practical constraints
Gregory Dvorkind
Asaf Cohen
WA1-02: Regularized lattice reduction-aided ordered successive interference cancellation for MIMO detection
Jun Tong
Qinghua Guo
Jiangtao Xi
Yanguang Yu
Peter J. Schreier
WA1-03: Improper Signaling for OFDM Underlay Cognitive Radio Systems
Mohammad Soleymani
Christian Lameiro
Peter J. Schreier
Ignacio Santamaria
WA1-04: Minimum Symbol Error Rate-Based Constant Envelope Precoding for Multiuser Massive MISO Downlink
Mingjie Shao
Qiang Li
Wing-Kin Ma
Anthony Man-Cho So
WA1-05: Adaptive EM-based algorithm for cooperative spectrum sensing in mobile environments
Jesus Perez
Ignacio Santamaria
Javier Vía
WA1-06: Detection of Pilot Spoofing Attack over Frequency Selective Channels
Jitendra Tugnait
WA1-07: Robust Low Complexity Digital Self Interference Cancellation for Multi Channel Full Duplex Systems
Shachar Shayovitz
Dan Raphaeli
WA1-08: Adaptive state estimation over lossy sensor networks fully accounting for end-to-end distortion
Bohan Li
Tejaswi Nanjundaswamy
Kenneth Rose
Back to summary

WA2: Array processing (Chimney Hall)

WA2-01: Target Resolution Properties of the Multi-Tone Sinusoidal Frequency Modulated Waveform
David Hague
WA2-02: Selective Cramer-Rao Bound for Estimation After Model Selection
Elad Meir
Tirza Routtenberg
WA2-03: Statistical Characterization of the Optimal Detector for a Signal with Time-Varying Phase Based on the Edgeworth Series
David Gómez-Casco
José A. López-Salcedo
Gonzalo Seco-Granados
WA2-04: Occupancy grid mapping for personal radar applications
Anna Guerra
Francesco Guidi
Jacopo Dall’Ara
Davide Dardari
WA2-05: An Efficient Greedy Algorithm for Finding the Nearest Simultaneous Diagonalizable Family
Riku Akema
Masao Yamagishi
Isao Yamada
WA2-06: Constant Modulus Beamforming via Low-Rank Approximation
Amir Adler
Mati Wax
WA2-07: A Localization Algorithm Based on V2I Communications and AOA Estimation
Alessio Fascista
Giovanni Ciccarese
Angelo Coluccia
Giuseppe Ricci
Back to summary

WA3: Optimization (Rococo Room)

WA3-01: Robust Semi-Variance Downside Risk Portfolio Problems: A Convex Optimization Approach
Maobiao Yang
Yongwei Huang
WA3-02: Tight MMSE bounds for the AGN channel under KL divergence constraints on the input distribution
Michael Fauß
Alex Dytso
Abdelhak M Zoubir
H. Vincent Poor
WA3-03: Global Optimisation for Time of Arrival-Based Localisation
Michael Pauley
Jonathan H. Manton
WA3-04: Stochastic FISTA algorithms: so fast?
Gersende Fort
Laurent Risser
Yves Atchadé
Eric Moulines
WA3-05: Optimal Portfolio Design for Statistical Arbitrage in Finance
Ziping Zhao
Rui Zhou
Zhongju Wang
Daniel P Palomar
WA3-06: A Riemannian Approach for Graph-Based Clustering by Doubly Stochastic Matrices
Ahmed Douik
Babak Hassibi
WA3-07: Sparse reduced rank regression with nonconvex regularization
Ziping Zhao
Daniel P Palomar
WA3-08: Sparse Power Factorization with refined peakiness conditions
Dominik Stöger
Jakob Geppert
Felix Krahmer
WA3-09: The performance of box-relaxation decoding in massive MIMO with low-resolution ADCs
Christos Thrampoulidis
Weiyu Xu
WA3-10: Optimal Privacy-enhancing and Cost-efficient Energy Management Strategies for Smart Grid Consumers
Yang You
Zuxing Li
Tobias J. Oechtering
Back to summary

WA4 (SS): Online algorithms for static and dynamic robust PCA and compressive sensing (Rococo Room)

WA4 (SS)-01: A Two-Stage Approach to Robust Tensor Decomposition
Seyyid Emre Sofuoglu
Selin Aviyente
WA4 (SS)-02: Robust PCA and Robust Subspace Tracking: A Comparative Evaluation
Sajid Javed
Praneeth Narayanamurthy
Thierry Bouwmans
Namrata Vaswani
WA4 (SS)-03: Online Estimation of Coherent Subspaces with Adaptive Sampling
Greg Ongie
David Hong
Dejiao Zhang
Laura Balzano
WA4 (SS)-04: Compressive online decomposition of dynamic signals via n-l1 minimization with clustered priors
Huynh Van Luong
Nikos Deligiannis
Soren Forchhammer
Andre Kaup
WA4 (SS)-05: Online Power Iteration for Subspace Estimation Under Incomplete Observations: Limiting Dynamics and Phase Transitions
Hong Hu
Yue M. Lu
WA4 (SS)-06: Data clustering using matrix factorization techniques for wireless propagation map reconstruction
Junting Chen
Urbashi Mitra