Sunday, 10 June

Time Event Details
16:30 – 20:00 Registration desk open
18:00 – 20:00 Welcome reception
(Emperors’ Hall)
20:15 – 21:45 Freiburg city tour
(Meet in front of the Historical Merchants’ Hall)

 

Monday, 11 June

Time Event Details
08:00 – 18:00 Registration desk open
08:45 – 09:00 Opening remarks
09:00 – 10:00 Plenary 1: Daniel P. Palomar
(Emperors’ Hall)
Financial Engineering Playground: Signal Processing, Robust Estimation, Kalman, HMM, Optimization, et Cetera
10:00 – 10:30 Coffee break
10:30 – 12:00 Poster session MA
(Chimney Hall/Rococo Room)
MA1: Distributed signal processing
MA2: Sparsity aware processing
MA3: Machine learning and pattern recognition
MA4 (SS): Signal processing for opportunistic rain monitoring
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 15:00 Poster session MB
(Chimney Hall/Rococo Room)
MB1: Signal and system modelling
MB2 (SS): Signal and information processing with coarsely quantized data
MB3: Bayesian techniques
MB4: Sampling and reconstruction
15:00 – 15:30 Coffee break
15:30 – 16:30 Plenary 2: Alan Edelman
(Emperors’ Hall)
Geometry, Julia and Linear Algebra
16:30 – 18:00 Poster session MC
(Chimney Hall/Rococo Room)
MC1 (SS): Geometry in signal processing and machine learning
MC2: Matrix and tensor methods
MC3: Signal separation methods

 

Tuesday, 12 June

Time Event Details
08:00 – 18:00 Registration desk open
09:00 – 10:00 Plenary 3: Vikram Krishnamurthy
(Emperors’ Hall)
Sensing and Decision Making amongst Networked Social Sensors
10:00 – 10:30 Coffee break
10:30 – 12:00 Poster session TA
(Chimney Hall/Rococo Room)
TA1 (SS): Random matrix advances for big data machine learning
TA2: Signal processing over graphs and networks
TA3: Adaptive signal processing
TA4: Data driven methods
12:00 – 13:45 Lunch
13:45 – 14:00 Best Student Paper award ceremony
(Emperors’ Hall)
14:00 – 15:00 Plenary 4: Stéphane Mallat
(Emperors’ Hall)
Unsupervised Learning from Max Entropy to Deep Generative Networks
15:00 – 15:30 Coffee break
15:30 – 17:00 Poster session TB
(Chimney Hall/Rococo Room)
TB1 (SS): Sparsity in estimation
TB2 (SS): Bayesian modeling and inference for localization and tracking
TB3: Detection and estimation
18:30 – 23:00 Banquet dinner
(Schlossbergrestaurant Dattler)

 

Wednesday, 13 June

Time Event Details
08:00 – 13:00 Registration desk open
09:00 – 10:00 Plenary 5: Holger Boche
(Emperors’ Hall)
To Be Announced
10:00 – 10:30 Coffee break
10:30 – 11:30 Plenary 6: Justin Romberg
(Emperors’ Hall)
Convex Programming for Non-Convex Problems
11:30 – 13:00 Poster session WA
(Chimney Hall/Rococo Room)
WA1: Communication systems and networks
WA2: Array processing
WA3: Optimization
WA4 (SS): Online algorithms for static and dynamic robust PCA and compressive sensing
13:00 Workshop ends